Czysty olej migdałowy, inaczej olej ze słodkich migdałów, uchodzi za jeden z najlepszych produktów tego typu. Decyduje o tym fakt, że jest naturalny, bezpieczny i skuteczny. Migdały i pozyskiwany z nich olej migdałowy upodobały sobie zwłaszcza Włoszki. Jakie właściwości i skład ma olej migdałowy? Jak działa i jakie jest jego zastosowanie kosmetyczne?
Olej migdałowy – skład i właściwości
Zimnotłoczony olej migdałowy jest bogaty w substancje białkowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B2, D i E, oraz proteiny i minerały, a także żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk. Olej migdałowy to w 100% naturalny środek kosmetyczny, który nie zaszkodzi noworodkom, kobietom w ciąży i osobom z problematyczną skórą; wspomaga leczenie trądziku, podrażnień i zaczerwienień. Olej migdałowy nie podrażnia i nie uczula oraz zapewnia zdrowy i piękny wygląd zarówno skóry, jak i włosów.
Olej migdałowy stanowi tłustą bazę dla perfum, mydeł, kremów, balsamów i olejków do masażu. Ma bursztynowy kolor i lekki, charakterystyczny zapach.
Olej migdałowy jest zdatny do użycia przez maksymalnie 6 miesięcy od otwarcia opakowania. Najlepiej przechowywać go w zacienionym miejscu, ponieważ jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Z tego powodu może się utlenić i w konsekwencji stracić swoje właściwości.
Jak działa olej migdałowy?
Olej migdałowy jest uważany za skuteczny emolient, ponieważ zapobiega odwadnianiu się komórek skóry i dobrze ją nawilża. Ponadto odżywia, zmiękcza i regeneruje skórę oraz sprawia, że ta ostatnia odzyskuje blask, świeżość i zdrowy wygląd.
Olej migdałowy zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a zwłaszcza słońcem, wiatrem i zimnem. Wzmacnia płaszcz hydro-lipidowy skóry, zapobiega pękaniu drobnych naczyń włosowatych i w efekcie poprawia wygląd skóry.
Regularnie stosowany olej migdałowy zapobiega rozstępom oraz redukuje blizny i cellulit. Z tego powodu w okresie ciąży i odchudzania warto smarować nim całe ciało.
Ponadto olej migdałowy wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Produkt ma niewielką masę cząsteczkową, dlatego bardzo łatwo przenika w głąb skóry i wypełnia zmarszczki, które w efekcie zostają spłycone. Dodatkowo olej migdałowy hamuje pojawienie się nowych zmarszczek i ujędrnia skórę.
Olej migdałowy – zastosowanie kosmetyczne
Olej migdałowy regeneruje łamliwe, suche i zniszczone włosy, dlatego znalazł zastosowanie w produkcji odżywek do włosów. Działa podobnie jak olej arganowy, ale jest od niego znacznie tańszy. Aby go zastosować, należy wetrzeć go w końcówki włosów, odczekać parę minut i dokładnie spłukać włosy pod bieżącą wodą.
Ponadto olej migdałowy likwiduje sińce pod oczami. Aby się o tym przekonać, wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżeczki miodu, 2 łyżeczki olejku migdałowego i łyżeczkę tłustego mleka. Powstałą papkę należy nałożyć na skórę pod oczami, odczekać 10-15 minut i zwilżonym wacikiem lub delikatnym strumieniem ciepłej wody usunąć maseczkę.
Co więcej, olej migdałowy skutecznie usuwa makijaż, nawet wodoodporny. W tym celu wystarczy nasączyć bawełniany wacik olejkiem migdałowym, przyłożyć go do tej części twarzy, z której chcesz usunąć makijaż, i po 2-3 minutach delikatnie go docisnąć. W efekcie twarz jest czysta i nawilżona. Olejowanie twarzy to dobry pomysł nie tylko na demakijaż, lecz także na kompleksowe nawilżenie i odżywienie skóry.
Dodatkowo olej migdałowy złuszcza martwy naskórek, dlatego sprawdzi się jako składnik peelingu to twarzy. Aby go przygotować, wystarczy zmieszać łyżeczkę cukru lub kawy (byle zmielonej ziarnistej) z kilkoma kroplami olejku migdałowego. W efekcie twarz jest gładka i pełna blasku.
Olej migdałowy nawilża dłonie i stopy, dlatego jeżeli nie masz swojego ulubionego kremu do rąk, wypróbuj olej migdałowy. Ze względu na wydajność tego ostatniego już kilka kropel wystarczy, aby pokryć powierzchnię skóry dłoni i stóp. Olej migdałowy równie dobrze zastąpi balsam do ust i kosmetyk przeznaczony do zmiękczania skórek paznokci. Ponadto można go dodać do swojego ulubionego kremu i balsamu. Nie należy przy tym przesadzić z ilością; w przeciwnym razie kosmetyk stanie się zbyt tłusty.
Olej migdałowy – zalety
Podsumowując, olej migdałowy skutecznie nawilża i odżywia oraz dobrze się wchłania, a przy tym nie pozostawia tłustej warstwy, dlatego znalazł zastosowanie w masażu ciała. Stosuje się go zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu. Olej migdałowy to tak zwany suchy olejek; ponieważ strukturą przypomina ludzką skórę, dobrze się z nią zgrywa.
Liczne zastosowania oleju migdałowego są imponujące, ale to nie jego jedyne zalety. Olej migdałowy jest całkowicie bezpieczny, łagodny dla skóry i łatwy w aplikacji, a także szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Można go kupić w sklepach zielarskich, drogeriach, aptekach i sklepach internetowych w przystępnej cenie. Warto go stosować, ponieważ zapewnia zdrowy i piękny wygląd zarówno skóry, jak i włosów.