Twarda skóra na stopach – najlepsze sposoby na przywrócenie jej miękkości

Pielęgnacja stóp ma na celu ich wygładzenie, uelastycznienie skóry i odpowiednie jej nawilżenie. Na drodze do osiągnięcia tego celu staje… twarda skóra na stopach, która nadmiernie rogowacieje i pęka na piętach. Sprawdź, jak ekspresowo i skutecznie poradzić sobie z tym problemem!

Stale narażona na ucisk i otarcia skóra na stopach często jest grubsza niż w innych miejscach. Nadmierne rogowacenie naskórka jest mechanizmem obronnym, którego efekt niestety nie wygląda zbyt dobrze i powoduje dyskomfort. Około 75% dorosłych osób ma mniejszy lub większy problem z twardą i pękającą skórą na stopach – nie jesteśmy w tym osamotnieni.

Twarda skóra na stopach – dwa rozwiązania

  1. Jedna z opcji to wizyta u podologa, czyli specjalisty zajmującego się wyłącznie problemami stóp. Nie tylko odpowie na pytanie, dlaczego skóra stóp nadmiernie rogowacieje, ale też usunie nadmiar martwego naskórka i zaleci stosowanie odpowiednich produktów zmiękczających.
  2. Druga opcja to odpowiednia pielęgnacja skóry stóp w domu, a także wybór wygodnego obuwia. Pomóc mogą specjalne kremy do stóp (z mocznikiem, witaminami, alantoiną), naturalne tarki do stóp lub skarpetki złuszczające z kwasami AHA.

SPOSOBY NA GŁADKIE STOPY

Nie da się zaprzeczyć, że twarda skóra na stopach, która pęka, jest szorstka i podrażniona, może być problemem. Poznaj najlepsze sposoby na gładkie stopy i zapomnij o dyskomforcie!

Kąpiel stóp

Jeśli chcesz zapewnić swoim stopom odpowiednie nawilżenie i odżywienie, regularnie stosuj kąpiele stóp. Wystarczy wymoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej, rozjaśniającej cytryny i kilku kropel ulubionego olejku, aby zrogowaciały naskórek stał się miękki i łatwy do usunięcia. Po 15-20 minutach wystarczy użyć tarki do stóp (najlepiej z naturalnych materiałów np. korundu), aby usunąć zmiękczoną skórę. Po osuszeniu stóp należy nałożyć na nie grubą warstwę kremu nawilżającego. Kąpiele stóp można bez problemu powtarzać codziennie.

Pumeks

Jedną z najczęściej stosowanych metod pozbywania się zgrubiałej skóry na piętach jest stosowanie pumeksu. Naturalny pumeks to wulkaniczna skała magmowa o porowatej strukturze, choć dostępne dziś w drogeriach pumeksy często zrobione są ze sztucznych materiałów. Sporadyczne stosowanie pumeksu może pomóc, ale twarda skóra na stopach może nawracać, jeśli będziemy używać go nieodpowiednio. Zbyt intensywne i za częste tarcie pięt pumeksem sprawia, że skóra jeszcze bardziej narasta w wyniku mechanizmu obronnego.

Olejki roślinne

Skóra uwielbia olejowanie, bo właśnie w naturalnych olejkach znajduje się wszystko to, co jest jej niezbędne – witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe. Wystarczy wmasowywać olejek w problematyczne miejsca, aby przywrócić im miękkość, gładkość i odpowiedni poziom nawilżenia. Najchętniej stosowane na stopy olejki to: olej kokosowy, olej rycynowy lub oliwa z oliwek. Naturalne oleje doskonale zmiękczają skórę i zapobiegają jej narastaniu, jeśli nałożymy je na stopy i pozostawimy na całą noc, zabezpieczając np. bawełnianymi skarpetkami.

Maczanka miodowa

Twarda skóra na stopach to żaden problem, jeśli mamy w pobliżu miód. Ten cudowny, naturalny składnik świetnie nawilża i odżywia skórę, dzięki czemu staje się ona miękka. Można przygotować na jego bazie peeling – wystarczy dodać cukier, sól morską lub płatki owsiane. Można też przygotować kąpiel stóp z dodatkiem miodu. Do miski z ciepłą wodą dodajemy dużą łyżkę miodu i moczymy w niej stopy. Taka maczanka miodowa sprawia, że skóra stóp jest lepiej odżywiona, a jej zrogowaciałe fragmenty łatwiej złuszczyć.

Zabieg parafinowy

Tuż obok wazeliny, parafina jest uniwersalnym składnikiem zmiękczającym, po który sięgamy, kiedy nasza skóra jest szorstka, sucha i podrażniona. To świetny sposób na gładkie stopy, ponieważ przywraca im miękkość i elastyczność, a także zapobiega pękaniu pięt. Jak wykonać zabieg parafinowy na stopy? Należy wymieszać wosk parafinowy z ulubionym olejem np. arganowym lub migdałowym w proporcjach 1:1. Warto delikatnie podgrzać mieszankę, aby miała przyjemną dla skóry temperaturę. Po nałożeniu parafiny na stopy, powinno się zabezpieczyć ją bawełnianymi skarpetkami na całą noc i spłukać dopiero następnego dnia rano.

Domowy peeling stóp

Pierwsze, co przychodzi na myśl, jeśli mamy w planach złuszczanie i wygładzanie skóry, to peeling. Na zrogowaciałą skórę stóp również można go zastosować. Zaletą domowych peelingów jest łatwość ich przygotowania i wiele możliwości. Na stopy poleca się przede wszystkim peeling z płatków owsianych oraz o wiele bardziej drobnoziarnisty peeling z mąki ryżowej. Pierwsza opcja to kilka łyżek zmielonych płatków owsianych z dowolnym olejem. Druga to 2-3 łyżki mąki ryżowej z octem jabłkowym i miodem. W obu przypadkach domowy peeling stóp stosuje się tak samo – nakłada na namoczone w ciepłej wodzie stopy i masuje okrężnymi ruchami przez 5-10 minut. Płatki owsiane można połączyć też z sodą oczyszczoną o właściwościach antybakteryjnych.