Woda różana to pozostałość po procesie destylacji płatków róży z parą wodną i jednocześnie efekt uboczny produkcji olejku różanego. Najczęściej wykorzystuje się różę damasceńską, rzadziej różę stulistną i różę francuską. Woda różana słynie ze swoich właściwości nawilżających, ale jej zastosowanie jest bardzo szerokie. W niektórych krajach używa się jej do oczyszczania twarzy, mycia włosów, przyrządzania jedzenia i bezpośredniego spożycia. Jakie właściwości i zastosowanie kosmetyczne ma woda różana?
Woda różana – skład, właściwości kosmetyczne i działanie
Woda różana jest hydrolatem, czyli rodzajem wody otrzymywanym z kwiatów. Jak każdy hydrolat ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Ponadto jest bogata w bioflawonoidy (substancje nadające roślinom barwę), którym zawdzięcza swoje właściwości antyoksydacyjne. Te ostatnie zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników.
Za sprawą beta-karotenu woda różana działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodząco, a występujące w niej witaminy z grupy B zapobiegają rogowaceniu skóry. Łagodzące właściwości wody różanej czynią z niej skuteczny środek do walki z trądzikiem.
Witaminy C i E dbają o odpowiednie nawilżenie skóry i hamują powstawanie zmarszczek. Witamina C dodatkowo wzmacnia naczynka.
Woda różana zawiera lotne olejki eteryczne, którym zawdzięcza swój zapach. Ten ostatni ma udowodnione właściwości aromaterapeutyczne i poprawia nastrój.
Woda różana – zastosowanie kosmetyczne
Woda różana znalazła zastosowanie w produkcji kosmetyków do ciała i włosów.
Stosuje się ją w tonikach przeznaczonych do każdego rodzaju cery, ponieważ jest bardzo delikatna, a przy tym skutecznie nawilża skórę. Woda różana nadaje skórze jędrność i elastyczność, dlatego stanowi popularny składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Dzieje się tak za sprawą witaminy C i beta-karotenu, które stymulują produkcję kolagenu.
Wodą różaną można spryskiwać twarz nawet kilka razy dziennie. W efekcie cera będzie bardziej rozświetlona.
Wodę różaną wykorzystuje się również do produkcji kosmetyków do włosów, w tym naturalnych lakierów, ponieważ nie tylko odżywia skórę głowy, lecz także wzmacnia cebulki włosów, a co za tym idzie – zapobiega ich wypadaniu.