Popularność kwasu migdałowego w kosmetyce wzrasta. Warto powiedzieć jednak kilka kwaśnych słów na jego temat. Jak działa kwas migdałowy? Komu jest polecany? Jakie są plusy i minusy wykorzystywania go w zabiegach kosmetycznych?
Podczas gdy peelingi mechaniczne powoli odchodzą w zapomnienie, coraz popularniejsze stają się zabiegi z kwasami. Zdecydowanie mniej podrażniają skórę. Właśnie ze względu na łagodniejsze działanie, chętnie wybierane są do likwidowania przebarwień, usuwania blizn potrądzikowych, wygładzania i odmładzania skóry.
Wśród kwasów AHA (najłagodniejszych) to właśnie kwas migdałowy jest najpopularniejszy. Poleca się go w zabiegach dla cery problematycznej, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Niestety trzeba na wstępie zaznaczyć, że nie sprawdza się w każdym przypadku.
Kto nie może skorzystać z właściwości kwasu migdałowego?
Zabiegi z kwasem migdałowym odradza się osobom z atopowym zapaleniem skóry, opryszczką lub zmianami w skórze, którym towarzyszą poważne stany zapalne. Także kobietom w ciąży, których skóra jest o wiele bardziej wrażliwa. Są to oczywiście zalecenia, do których wiele kobiet świadomie się nie stosuje, zachęcona łagodnością działania tego składnika.
Dla kogo polecany jest zabieg z kwasem migdałowym?
Warto sięgnąć po niego:
- w przypadku skóry tłustej lub mieszanej,
- gdy mamy widoczne zaskórniki,
- przy trądziku pospolitym,
- na przebarwienia (posłoneczne, potrądzikowej),
- kiedy mamy cerę poszarzałą i zmęczoną,
- jeśli potrzebujemy wygładzenia skóry,
- aby zatrzymać procesy starzenia się,
- dla poprawy kolorytu.
Z uwagi na swoje właściwości oraz to, że kwas migdałowy działa na skórę bardzo delikatnie, można stosować go przy każdym fototypie i rodzaju skóry.
Jeśli chcesz go wypróbować, sprawdź:
CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KWASIE MIGDAŁOWYM?
Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA. To nazwa, którą często można usłyszeć w gabinetach kosmetycznych, ponieważ właśnie ten rodzaj kwasów wykorzystuje się do wielu profesjonalnych zabiegów, w tym eksfoliacji.
Ciekawą właściwością kwasu migdałowego jest to, że dzięki nieco większym cząsteczkom (w porównaniu z innymi kwasami) działa wolniej i łagodniej. Powoli przenika do głębszych warstw naskórka, dzięki czemu jest bezpieczniejszy i nie powoduje podrażnień. Nie uwrażliwia także na działanie słońca (w przeciwieństwie do innych kwasów), dlatego można stosować go także latem.
Warto wiedzieć, że w większości przypadków zabiegi z kwasem migdałowym łączy się z zabiegami pielęgnacyjnymi, więc działanie jest jeszcze delikatniejsze.
Skąd się tak właściwie bierze kwas migdałowy? Rzecz jasna z migdałów (Amygdalus Communis var Amara). Pozyskuje się go w procesie hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów.
JAK DZIAŁA KWAS MIGDAŁOWY?
- Przyspiesza złuszczanie warstwy rogowej naskórka, ponieważ rozluźnia połączenia międzykomórkowe i pobudza mikrozłuszczanie.
- Dzięki temu, że złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, poprawia wygląd skóry – rozjaśnia, minimalizuje przebarwienia, wyrównuje koloryt.
- Odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i pozytywnie wpływa na ich pracę, dzięki czemu hamuje przetłuszczanie się skóry i zmniejsza zaskórniki.
- Ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, dlatego łagodzi podrażnienia i stany zapalne towarzyszące np. trądzikowi.
- Pobudza także syntezę kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność, a także kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie.
- Spowalnia procesy starzenia się skóry, także te spowodowane przez słońce, jeśli tylko jest stosowany regularnie i w stosownych ilościach.
Mało kto wie, że:
Działanie kwasu migdałowego zależy od stężenia oraz pH – im większe stężenie kwasu oraz niższe pH skóry, tym silniejsze działanie. W ten sposób można swobodnie regulować, jak działa kwas migdałowy i dobierać zabiegi do swoich potrzeb.
Kwas migdałowy można zastosować na skórę na dwa sposoby:
- Udając się na profesjonalny zabieg z kwasem migdałowym do kosmetyczki.
- Stosując dermokosmetyki z kwasem migdałowym w zaciszu swojego domu.
Jakie są wady kwasu migdałowego?
Wydaje się składnikiem idealnym – działa łagodnie, usuwa przebarwienia, odmładza i poprawia nawilżenie, można go stosować latem, dostępny jest w kosmetykach. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, żeby dostrzec wady kwasu migdałowego:
- Nie można wykonać go przy AZS, łuszczycy i poważnych problemach skórnych.
- Nie działa na tyle silnie, aby wygładzać głębokie zmarszczki i usuwać plamy po opalaniu.
- Nie kosztuje na tyle mało, żeby mogło z niego skorzystać więcej kobiet.