Kwasy hydroksylowe pozyskuje się z naturalnych źródeł, takich jak rośliny, owoce czy mleko. Dzielą się na trzy grupy: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) i poli-hydroksykwasy (PHA). Kwasy AHA mają najsilniejsze działanie, co przekłada się zarówno na efekty, jak i na skutki uboczne. Najłagodniejsze są kwasy PHA, które skutecznie odświeżą i nawilżą cerę. Z kolei problem zmian trądzikowych rozwiążą kwasy AHA i BHA. Jakie inne właściwości mają kwasy AHA, BHA i PHA?
Kwasy hydroksylowe – właściwości
Kwasy hydroksylowe to eksfolianty, czyli substancje złuszczające naskórek. Mają szerokie działanie pielęgnacyjne: regulują odnowę komórkową, nawilżają i ujędrniają skórę, wspomagają walkę ze zmarszczkami i trądzikiem oraz redukują przebarwienia posłoneczne.
Kwasy AHA – właściwości
Kwasy AHA są przeznaczone dla osób ze skórą dojrzałą lub trądzikową. Mają właściwości nawilżające, poprawiające elastyczność skóry i rozjaśniające przebarwienia. Ponadto niwelują zmarszczki i inne oznaki fotostarzenia skóry. Wyższe stężenia tych kwasów wspomagają walkę z trądzikiem, ale jednocześnie mogą wywoływać podrażnienia. Kwasy AHA są niewskazane w przypadku problemów naczyniowych i bardzo wrażliwej skóry.
Kwasy BHA – właściwości
Kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu przenikają przez sebum i działają na głębokie warstwy skóry. Mają silne właściwości złuszczające, przeciwtrądzikowe i antybakteryjne. Ponadto odblokowują pory, oczyszczają mieszki włosowe i eliminują zaskórniki. Kwasy BHA są łagodniejsze niż kwasy AHA, dlatego powodują mniej skutków ubocznych.
Kwasy PHA – właściwości
Kwasy PHA to kwasy nowej generacji, które wykazują właściwości zbliżone do kwasów AHA, ale działają dużo łagodniej. Dzięki temu nie wywołują podrażnień, zaczerwienia, pieczenia ani wysuszenia skóry. Kwasy PHA odświeżają, oczyszczają, nawilżają i ujędrniają cerę. Są dedykowane osobom, które ze względu na problemy naczyniowe lub bardzo wrażliwą skórę nie mogą stosować silniejszych kwasów AHA i BHA.