Na czym polega metoda oczyszczania twarzy OCM?

Oil Cleansing Method (OCM) to metoda oczyszczania twarzy olejami, która działa na zasadzie rozpuszczania tłuszczu przez tłuszcz. Oleje zmywają brud i usuwają makijaż, a przy tym – w przeciwieństwie do żelów do mycia twarzy – nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka. Dlaczego warto stosować OCM i jakie daje efekty? Które oleje wybrać i w jakich proporcjach? Jak wykonać OCM krok po kroku?

Dlaczego warto stosować OCM?

Tradycyjne kosmetyki przeznaczone do mycia twarzy, a zwłaszcza żele oczyszczające, składają się z detergentów, alkoholi i kwasów. Te silne substancje mają na celu usunięcie ze skóry wszystkich zanieczyszczeń, w tym sebum. Z kolei gdy zmywają sebum, naruszają naturalną barierę ochronną skóry, to znaczy płaszcz hydro-lipidowy. W konsekwencji skóra staje się podrażniona, przesuszona i odwodniona. Jej mechanizm obronny każe jej produkować więcej sebum, co skutkuje pogorszeniem jej kondycji, pojawianiem się zaskórników i sięganiem po coraz silniejsze preparaty oczyszczające.

Efekty OCM

OCM można stosować niezależnie od rodzaju skóry. Metoda daje efekty w postaci:

  • gładkiej, czystej, nawilżonej i uspokojonej skóry o wyrównanym kolorycie,
  • równowagi tłuszczowej skóry, mniejszej liczby zaskórników, zwężonych porów i ograniczonego wydzielania sebum,
  • wzmocnienia rzęs i paznokci.

Nie wszystkie efekty zastosowania OCM będą widoczne od razu – chociaż skóra momentalnie się oczyści, na jej wygładzenie, wyrównanie kolorytu i zmniejszenie liczby zaskórników należy poczekać do 3 tygodni. Niewykluczone, że mieszanka olejów, od której rozpoczniesz swoją przygodę z OCM, będzie wymagała modyfikacji związanych z indywidualnymi potrzebami Twojej skóry.

OCM – proporcje olejów

Podstawą OCM jest mieszanina olejów, w skład której wchodzi olej rycynowy i wybrany olej bazowy (olej nośnikowy). Proporcje olejów powinny być dobrane do rodzaju cery.

  • skóra sucha: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego,
  • skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego,
  • skóra tłusta: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego.

Są to proporcje umowne, od których warto zacząć swoją przygodę z OCM. Z czasem, w odpowiedzi na reakcje skóry na mieszankę, można dowolnie zwiększać lub zmniejszać te proporcje, a także modyfikować mieszankę poprzez dodanie olejków eterycznych i mieszanie różnych olejów bazowych. Jednak z tym ostatnim nie należy przesadzać, ponieważ skóra może źle zareagować na jeden z olejów mieszanki, a im więcej ich będzie, tym trudniej będzie ocenić, który z nich jest przyczyną podrażnienia. Z tego powodu należy stosować maksymalnie 3 oleje bazowe, nie licząc oleju rycynowego. Ten ostatni może podrażniać oczy, dlatego trzeba uważać podczas ich demakijażu.

OCM – które oleje wybrać?

Warto sięgać po oleje naturalne, tłoczone na zimno, nierafinowane. Wybór oleju bazowego należy uzależnić od rodzaju skóry. Przy cerze suchej (bez skłonności do zapychania) i dojrzałej sprawdzi się olej ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, z ogórecznika, z awokado, z róży piżmowej, makadamia i arganowy oraz oliwa z oliwek. W celu pielęgnacji cery mieszanej warto stosować olej jojoba i z pestek winogron, a cery tłustej – olej z czarnuszki, z krokosza barwierskiego, z orzechów włoskich, z pestek dyni i z pestek brzoskwini oraz olej konopny, lniany i sezamowy. Oleje wskazane przy cerze naczyniowej to olej z orzecha laskowego i z kocanki, a przy cerze trądzikowej – olej z krokosza barwierskiego, tamanu (kilka kropli), słonecznikowy, sezamowy i lniany. Do pielęgnacji cery normalnej warto wybierać olej z pestek granatu, ze słodkich migdałów, z awokado, z orzechów laskowych, z pestek moreli i z owoców dzikiej róży. W każdym przypadku możesz sięgnąć po gotową mieszankę olejków, o ile ta nie zawiera parafiny.

Jak wykonać OCM krok po kroku?

Zanim zabierzesz się za oczyszczanie skóry olejami, miej przy sobie małe ręczniki lub ściereczki z mikrofibry, bawełny lub muślinu. Grunt, aby dobrze chłonęły wodę i długo utrzymywały ciepło. Ręczniczek należy wyprać i wysuszyć po każdym użyciu.

Wlej w zagłębienie dłoni odpowiednią ilość mieszanki do OCM i rozetrzyj ją w dłoniach. Zwilż delikatnie skórę i nałóż olej na twarz. Masuj skórę kolistymi ruchami ze szczególnym uwzględnieniem problematycznych miejsc. Zamocz ręczniczek lub ściereczkę w bardzo ciepłej wodzie, po czym przyłóż go do twarzy i przytrzymaj, aż wystygnie. Wypłucz ręcznik i ponownie przyłóż go do twarzy. Tę czynność powtórz jeszcze 2-3 razy. Następnie zetrzyj delikatnie olej ze skóry oraz wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i wytrzyj nim skórę, aby zamknąć pory. Gdy umyjesz twarz olejami, możesz przemyć ją mydłem Aleppo. Na zakończenie osuszoną skórę przetrzyj tonikiem i wklep w nią delikatny krem lub serum.