Demakijaż jest najważniejszym etapem codziennej pielęgnacji – oczyszcza skórę z kosmetyków, ale również toksyn i zanieczyszczeń. Warto zadbać, aby był naturalny i łagodny nawet dla wrażliwej skóry. Jak zrobić naturalny demakijaż?
Zdecydowanie większość kobiet zdaje sobie sprawę, że demakijaż jest bardzo ważny. Bez regularnego oczyszczania cery bardzo łatwo o podrażnienia, trądzik, wągry i inne problemy skórne. Niestety przy skórze wrażliwej, ze skłonnością do alergii sam demakijaż dostępnymi w drogeriach kosmetykami może być problemem. Mocno oczyszczające mleczka, żele lub płyny dwufazowe mogą podrażniać skórę. Dlatego warto stosować naturalny demakijaż np. domowy płyn do demakijażu, który nie zawiera konserwantów, alkoholi i innych drażniących składników.
Naturalny demakijaż – dobry trend
Czym jest naturalny demakijaż? To modne ostatnio oczyszczanie twarzy z makijażu przy użyciu środków dostępnych naturalnie lub kosmetyków całkowicie roślinnych. Wszystko po to, aby zmyć makijaż bez szkody dla naszej delikatnej skóry.
Podczas klasycznego demakijażu popularnymi mleczkami, płynami micelarnymi lub dwufazowymi, piankami i żelami skóra ma kontakt z wieloma mniej lub bardziej drażniącymi substancjami. Posiadacze cery nadwrażliwej, którą bardzo łatwo podrażnić, mogą spodziewać się reakcji alergicznej ze względu na parabeny, alkohole, aromaty, substancje myjące itp.
Gwarancję delikatnego działania dają wyłącznie naturalne składniki kosmetyków, które nie wchodzą w reakcje chemiczne z kwaśnym pH skóry i nie zmieniają jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Jednym słowem – oczyszczają z resztek makijażu i zanieczyszczeń, ale nie pozbawiają skóry naturalnej ochrony i nie uwrażliwiają jej.
Naturalne kosmetyki do demakijażu
Oto lista produktów, z których mogą korzystać posiadaczki każdego rodzaju cery. Wystarczy mieć przynajmniej jeden z nich. Jednak, aby odkryć swój ulubiony naturalny sposób na demakijaż, lepiej przetestować kilka różnych rozwiązań.
1. Olejki roślinne – demakijaż olejami (OCM) jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dobroczynne właściwości naturalnych olejków pozwalają wykorzystać je jako skuteczny sposób na demakijaż. Świetnie zmywają nawet wodoodporny makijaż, a do tego przekazują skórze cenne składniki odżywcze np. kwasy tłuszczowe. Co ciekawe, demakijaż olejami sprawdza się nawet u osób z cerą trądzikową lub tłustą, ponieważ niektóre olejki do twarzy mają możliwość regulowania poziomu wydzielania sebum i wartości pH. Najczęściej wybierany olejek do demakijażu twarzy to olej rycynowy, ale ze względu na jego gęstość warto mieszać go z innymi olejkami np. olejem słonecznikowym, migdałowym lub oliwą z oliwek.
2. Mydło z Aleppo – popularne ostatnio syryjskie mydło stworzone w całości z naturalnych olejów: laurowego oraz oliwkowego. Ma właściwości klasycznego mydła, ale jest w pełni naturalne i wielozadaniowe. Mydło z Aleppo można stosować zarówno na twarz, całe ciało, jak i włosy. Działa antyseptycznie, dogłębnie oczyszcza, zmniejsza wągry i wypryski, wspomaga leczenie ran. Redukuje błyszczenie się tłustej cery, a świetnie nawilża cerę suchą. Nie powoduje reakcji alergicznych i można stosować je na każdym typie cery. Trzeba tylko pamiętać, aby ten naturalny sposób na demakijaż dopasować do swoich potrzeb, wybierając mydło z Aleppo o odpowiedniej zawartości oleju laurowego.
3. Mydło Dudu-Osun – czarne mydło afrykańskie również może sprawdzić się jako naturalny sposób na demakijaż. Ma bardzo silne właściwości oczyszczające i jest w stanie zmyć nawet mocny, wodoodporny makijaż. Przy tym nie podrażnia i nie szkodzi cerze, ponieważ zawiera mieszankę wyłącznie naturalnych składników: masło shea, aloes, kakaowiec, olej palmowy, miód oraz czerwone drzewo sandałowe. Często przestrzega się przed myciem twarzy mydłem, ponieważ może ono ściągać skórę. Ale tylko, jeśli nie jest to mydło Dudu-Osun. Czarne mydło afrykańskie sprawdza się w demakijażu, bo usuwa zanieczyszczenia, nadmiar sebum i makijaż, a do tego zmniejsza przebarwienia i pozostawia skórę nawilżoną.
4. Sól fizjologiczna – w demakijażu sprawdza się jako zamiennik zwykłej wody, ponieważ o wiele bardziej przyjazny dla naszej skóry odczyn pH. Zwykła woda zmienia kwaśne pH skóry, co powoduje jej późniejsze wysuszanie i podrażnianie. Sól fizjologiczna działa delikatniej, podobnie jak płyn micelarny. Jest całkowicie naturalna dla naszej skóry, dlatego można wykonać nią naturalny demakijaż. Warto jednak pamiętać, że sól fizjologiczna do demakijażu sprawdzi się tylko, jeśli lubimy makijaż w stylu „no make-up”. Nie radzi sobie z wodoodpornymi kosmetykami. Za to w połączeniu z naparem z nagietka lub rumianku staje się cudnym tonikiem.
Domowy płyn do demakijażu – przepis
- 1 szklanka soku aloesowego
- 2 łyżki naturalnego miodu
- 2 łyżeczki oleju ze słodkich migdałów
Sok aloesowy, miód i olejek migdałowy mogą posłużyć jako domowy płyn do demakijażu. Wystarczy je dokładnie wymieszać. Na twarz najwygodniej nakładać taki preparat płatkiem kosmetycznym. Bardzo delikatnie pocierając nim oczy, usuniemy nawet wodoodporny makijaż, a jednocześnie nawilżymy i ukoimy skórę. Po zmyciu makijażu warto zmyć reszki mieszanki za pomocą soli fizjologicznej, wody termalnej lub jakiegoś hydrolatu (zwykła woda wysuszy skórę). Domowy płyn do demakijażu nadaje się do użycia przez kilka miesięcy, o ile będzie przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce.