Zadbana i zdrowa skóra to nawilżona skóra. Jednak żeby nawilżać, trzeba wiedzieć, jakich kosmetyków używać, które składniki będą najskuteczniejsze i kiedy nawilżanie będzie miało sens. Jeżeli uważasz, że twoja skóra potrzebuje odpowiedniej dawki wody, to sprawdź, w jaki sposób ją dostarczyć, żeby uzyskać jak najlepsze efekty.
Czy skórze potrzebna jest woda?
Okazuje się, że niekoniecznie. A już na pewno nie ta woda, która znajduje się w kosmetykach. Dostarczanie skórze wody w postaci płynów lub jako składnik niektórych pokarmów ma duży sens. Sytuacja zmienia się, gdy próbujemy skórze dostarczyć wodę wraz z kosmetykami. Dlaczego? Bo skóra jest barierą, która nie przepuszcza wody, lecz ją wydala w postaci potu i pary wodnej (wraz z sebum i toksynami). To właśnie z tego powodu po zastosowaniu mgiełki, wody termalnej lub wzięciu prysznica skóra jest ściągnięta, a nawet nieco sucha. Aby temu zapobiec, stosuje się balsamy, masełka, olejki i inne natłuszczające kosmetyki.
Skuteczne nawilżanie tylko od wewnątrz
Najlepszym sposobem na nawilżenie organizmu i skóry od wewnątrz jest spożywanie odpowiedniej ilości wody i dieta bogata we właściwe składniki. Jedzenie warzyw i owoców bogatych w wodę (arbuzów lub ogórków) zapewni zdrowy wygląd skóry i odpowiednio wysoki poziom nawilżenia. Równie dobre efekty da stosowanie składników przyciągających, zatrzymujących i transportujących wodę.
Nawilżenie potrzebne jest również skórze tłustej. To, że się błyszczy, a na jej powierzchni pozostaje tłusta warstwa, wcale nie oznacza, że jest odpowiednio nawodniona. Co więcej potraktowanie cery tłustej kosmetykami wysuszającymi, usuwającymi sebum lub matującymi może prowadzić do jeszcze głębszego natłuszczenia i wzmożonej produkcji łoju oraz uwrażliwienia i przesuszenia. Aby temu zapobiec, skórę tłustą należy regularnie nawilżać. Dzięki takiej pielęgnacji praca gruczołów łojowych ureguluje się, cera przestanie się świecić, a niedoskonałości i zanieczyszczenia znikną.
Bez nawilżenia nie obejdzie się także skóra dojrzała i z widocznymi zmarszczkami. Kiedy będziemy dostarczać jej wodę pod różnymi postaciami, stanie się gładsza, jędrniejsza i odporna na działanie czasu. Cerę dojrzałą należy regularnie nawilżać i zapewnić jej kompleksową ochronę przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem słonecznym i innymi czynnikami, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek.
Najlepsze substancje nawilżające skórę
Tych jest naprawdę sporo. Składników nawilżających szukaj w suplementach diety. Dobrze sprawdzą się kwasy tłuszczowe, ziołowe ekstrakty z aloesu, zielonej herbaty lub skrzypu oraz witaminy (A, B, C, E). Nie zapominaj o kwasie hialuronowym, glicerynie, moczniku i betainie. Ich działanie polega na zatrzymywaniu wody w naskórku i utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Nawilżanie skóry latem
Latem skóra narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Są to między innymi: promieniowanie słoneczne, suchy wiatr, słona lub chlorowana woda. To właśnie przez nie skóra szybciej się starzeje, jest narażona na przebarwienia, zmarszczki, znaczne przesuszenie i oparzenia. Jak więc o nią zadbać? Najważniejsze jest stosowanie produktów chroniących przed promieniami UV i mających właściwości nawilżające. Taką pielęgnację musimy zastosować w przypadku twarzy, szyi, dekoltu i całego ciała. Zapobiegnie ona ucieczce wody z naskórka i zapewni utrzymanie wilgoci na odpowiednim poziomie. Dlatego warto stosować kosmetyki o działaniu regenerującym naturalny płaszcz hydrolipidowy. Pomogą w tym następujące składniki: kolagen, ekstrakt z ogórków, mleczko pszczele, algi, roślinne oleje i beta-karoten oraz niektóre zabiegi, np. mezoterapia z kwasem hialuronowym i witaminowym koktajlem.
Nawilżanie włosów i skóry głowy
Nie tylko skóra wymaga nawilżenia. Potrzebują je także włosy i skóra głowy. Jeżeli pasemka są matowe, łamliwe i osłabione, włosy wypadają w nadmiernej ilości, a ich końce są rozdwojone, to brakuje im odpowiedniej dawki wody, minerałów i mikroelementów. Dlaczego włosy się przesuszają? Wpływ mają na to: czynniki środowiskowe, niewłaściwa dieta, choroby, farbowanie i trwała ondulacja, stylizacja na gorąco.
Jak nawilżyć włosy? Zacznij od pielęgnacji skóry głowy, a cebulkom włosowym dostarcz odżywcze składniki. Stosuj wcierki, płukanki i inne produkty, które zadbają bezpośrednio o mieszki i cebulki włosowe oraz o skórę głowy. Następnie ogranicz wszystkie czynniki, które przyczyniają się do przesuszenia włosów. Nie farbuj pasemek częściej niż co dwa miesiące, a do pielęgnacji stosuj specjalne produkty. Przydadzą ci się też produkty bogate w witaminy A, B, E, H i K oraz cynk, krzem i kwasy tłuszczowe.