Tlenek cynku to minerał powszechnie stosowany w przemyśle, lecznictwie i kosmetyce. Na jego bazie powstaje słynna maść cynkowa, którą stosuje się na wiele problemów skórnych, w tym na trądzik. Ponadto tlenek cynku jest składnikiem gęstych kremów i zasypek dla niemowląt. Jakie inne zastosowanie kosmetyczne ma tlenek cynku i jakie są jego właściwości?
Tlenek cynku – właściwości kosmetyczne
Tlenek cynku powstaje w wyniku prażenia siarczku lub węglanu cynku w obecności powietrza. Ma postać białego, bezwonnego proszku o delikatnej fakturze.
Kosmetyki zawierające tlenek cynku, takie jak maści, kremy i zasypki, regulują funkcje wydzielnicze skóry poprzez redukcję wytworzonego sebum. Dodatkowo wspomagają oczyszczanie skóry z łoju, złuszczają ją, przywracają jej naturalne pH, łagodzą stany zapalne oraz ograniczają skłonność do powstawania zaskórników. Ponadto przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek i eliminują krostki.
Tlenek cynku to także mineralny filtr UV, który występuje w kremach do opalania. Mineralne filtry przeciwsłoneczne, w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, są hipoalergiczne, dlatego szczególnie polecane dla dzieci i alergików. Filtry mineralne to kosmetyki bardzo gęste i trudne do wsmarowania w skórę, na której pozostawiają białawy film. Z drugiej strony ich działanie jest skuteczniejsze, ponieważ w odróżnieniu od filtrów chemicznych tlenek cynku nie ulega degradacji pod wpływem słońca.
Tlenek cynku – zastosowanie kosmetyczne
Tlenek cynku jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków kolorowych, na przykład w roli pigmentu, dlatego można go znaleźć w wielu kosmetykach mineralnych. Ze względu na swoje właściwości bielące, matujące i kryjące sprawdza się jako składnik pudrów, podkładów, cieni do powiek i różów – tym bardziej że poprawia ich przyczepność do skóry.
W sklepach internetowych z kosmetykami naturalnymi można kupić tlenek cynku w czystej postaci. Dzięki temu na jego bazie możemy samodzielnie wykonać kosmetyk według podanej receptury.