Zioła w kosmetyce – jak działają i co dają skórze?

Zioła w kosmetyce to nie tylko herbaty i napary do parówek i przemywania twarzy, lub płukanki na włosy. Ziołowe hydrolaty i olejki, oraz substancje aktywne pozyskiwane z roślin mają ogromny potencjał pielęgnacyjny. Co zawdzięczamy ziołom i jakie mają właściwości pielęgnacyjne?

Ziołowa pielęgnacja – dlaczego jest tak skuteczna?

Maleńkie, zielone roślinki wyglądają niewinnie: nic nie zwiastuje ogromnego potencjały antyoksydacyjnego, leczniczego i regenerującego, jaki skrywa się w ich wnętrzu. Tymczasem zioła działają lepiej niż niejedna sztucznie pozyskana substancja. Co takiego znajduje się w ziołach, ze deklasują one niejeden laboratoryjny składnik?

  • Flawonoidy w ziołach to jeden z cenniejszych składników kosmetycznych. W ziołach znajduje się całe mnóstwo związków flawonowych, które są zbawienne dla skóry: mają zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania UVA, UVB, są doskonałym filtrem przeciwsłonecznym, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, pobudzają podskórne krążenie, ujędrniają skórę i sprawnie wyłapują szkodliwe dla skóry wolne rodniki.
  • Saponiny zawarte w ziołach to grupa związków o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Saponiny poprawiają ukrwienie tkanek – to sprawia, że skóra jest dobrze dotleniona i nabiera zdrowego kolorytu. Kolejną zaletą tych związków jest to, że obniżają one napięcie powierzchniowe wody i zwiększają przepuszczalność błon komórkowych – dzięki temu substancje aktywne z kremów lub żeli mogą łatwiej wnikać wgłąb skóry.
  • Fitohormony – stały się odkryciem kosmetycznym, ponieważ bardzo sprawnie poprawiają stan i kondycję skóry, stymulują ja do regeneracji i wspierają wiele procesów odpowiedzialnych za odnowę naskórka. Fitohormony nasilają ponadto produkcje kwasu hialuronowego, przez co zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry i wzmacniają jej elastyczność oraz sprężystość.

Jakie zioła są najlepsze w kosmetyce?

Bazylia (ocimum basilicum)

Najsilniej działa olejek bazyliowy, który bywa składnikiem kremów, balsamów do ciała i żeli pod prysznic. Zawiera terpeny o działaniu odkażającym skórę, garbniki działające przeciwzapalnie i bakteriobójczo, wspomniane wcześniej saponiny, flawonoidy oraz witaminy A, C, K oraz cenne dla skóry i włosów minerały: żelazo, wapń i mangan. Napar z bazylii będzie doskonałą płukanką do włosów.

Estragon (artemisia dracunculus)

Jednym z najbardziej cenionych „wytworów kosmetycznych” z estragonu, jest pozyskiwany z niego olejek, który można stosować do kominków aromaterapeutycznych, oraz jako składnik kremów, serum czy masek na włosy. Estragon jest bogaty we flawonoidy i garbniki; idealnie nadaje się do pielęgnacji tłustej skóry i włosów: działa antybakteryjnie, grzybobójczo, odkaża skórę i zmniejsza łojotok.

Kolendra (coriandrum sativum)

Kolendra siewna i pozyskiwany z niej olejek idealnie nadaje się do olejowanie włosów – przeciwdziała ich wypadaniu, wzmacnia cebulki i poprawia wygląd cienkich, pozbawionych witalności pasm. Kolendra jest bogactwem minerałów (potas, wapń, żelazo, mangan, magnez), zawiera witaminy A, C, K i beta-karoten, a także niezastąpiony w pielęgnacji skóry i włosów kwas foliowy.

Pietruszka (carum petroselinum)

Jest źródłem tzw „witamin młodości”, czyli C, E, A – czyli naturalnych antyoksydantów spowalniających procesy patogenne i starzeniowe skóry. Pietruszka zawiera dużą dawkę flawonoidów, nawilża i rozjaśnia skórę, koi dzięki dużej ilości chlorofilu, odżywia i regeneruje, ponieważ ma sporą ilość minerałów (żelazo, mangan, wapń).

Pokrzywa (urtica dioica)

To zioło jest znane od wieków i cenione przede wszystkim, jako genialny kosmetyk do włosów z łupieżem, tłustych, ciężkich i pozbawionych puszystości. Pokrzywa doskonale radzi sobie z nadmiernym wydzielaniem sebum, a olejek (macerat) z pokrzywy może być wcierany w paznokcie, ponieważ doskonale je odżywia i wzmacnia. Pokrzywa zawiera ogromne ilości witamin i minerałów, dlatego można ją nazwać „multiwitaminą wśród ziół”. Na skórę działa tonizująco, oczyszcza i uspokaja cerę,zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu i odżywia.

Skrzyp polny (equisetum arvense)

Nie tylko świetnie wzmacnia włosy i paznokcie, i jest doskonałym „kompanem” dla wcierek i szamponów z pokrzywy, ale również dba o komfort całego ciała, ponieważ pity w formie naparów i stosowany w kąpieli znacznie zmniejsza potliwość ciała. Skrzyp zawiera krzemionkę (kwas krzemowy sprawia, że włosy są lśniące i mocne, a paznokcie nie rozdwajają się i nie kruszą) oraz flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i saponiny.